Facebook
instagram
telegram

جمع آوری امضا برای طرح مشکلات دانش آموزان کم شنوا در مدارس

بنام خدا
حضور جناب آقای دکتر قدمی
ریاست محترم آموزش و پرورش استثنایی کل کشور
همانگونه که مطلعید، تعداد قابل توجهی از دانش آموختگان این مرز و بوم با مشکلات عدیده ای در رابطه با کم شنوایی دست و پنجه نرم می کنند. از آن جایی که درمان و معالجات پزشکی در این زمینه محدود است و موجبات نارسایی فرزندان کشور که عموما از هوش و ذکاوت بسیار خوبی برخوردارند میشود و با عنایت به طرح آموزش تلفیقی و فراگیر کودکان و دانش آموزان با نیازهای ویژه و نگرانی شدید خانواده ها از مشکلاتی که در این حوزه با آن برخورد می کنند.  پیرو جلسه با جنابعالی ، مقرر گردید نقطه نظرات خانواده های کودکان کم شنوا جهت بررسی به استحضار این مقام محترم رسانده شود.
پیشنهادات و انتقاداتی که از مجموع نظرات خانواده های دارای فرزند کم شنوای محصل به دست آمده است، به شرح زیر است:

استاندارد های فضا و تمهیدات محیطی:
علیرغم اینکه کودک کم شنوا به لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با سایرین ندارد،  محیط آموزشی او نیاز به آماده سازی و استاندارد سازی دارد. که این تمهیدات با صرف حداقل هزینه و انرژی تحقق پذیر است.
 اکو و نویز محیط موجب کاهش تمرکز و توجه کودک کم شنوا میشود. استاندارد سازی محیط به لحاظ آکوستیکی و کاهش سرو صدای مزاحم کمک قابل ملاحظه ای به درک مطلب و فهم کودک می نماید. این مهم با تمهیدات ساده ای مثل تخصیص کلاسهایی با حداقل پنجره به کودک. یا عدم مجاورت کلاس با مکان پر سرو صدا، استفاده از پرده، استفاده از یونولیت های تزیینی در سقف کلاس برای جذب نویز، توجه به محل نشستن کودک ( دور از فن، کولر، پنجره و ...) قابل دستیابی است.
نصب تابلوهای مختلف در محیط مدارس به نحوی که کودک کم شنوا به راحتی قادر به تشخیص و مراجعه به مکان های مختلف باشد. حتی با یک چاپ ساده روی کاغذ انجام پذیر است.
چیدمان نیمکت ها در کلاس به نحوی که کودک قادر به  لبخوانی معلم و همشاگردی هایش باشد. برای مثال چیدمان نیم دایره یا تخصیص یک صندلی عمود بر کلاس طوری که کودک به چهره معلم دید کافی داشته باشد.
استفاده از تجهیزات پیشرفته کمک شنوایی مانند سیستم های FM  در سالن های اجتماعات مدارس به فهم مطالب در محیط های شلوغ کودک کمک می کند.
پیشنهاد می شود تیم هایی از کارشناسان تشکیل شود و با توجه به جغرافیا و فضای هر مدرسه پیشنهادات لازم برای استاندارد سازی فضا به مسئولین آن ارائه دهند.
ارتقا علمی و آموزش منابع انسانی:
بارها ثابت شده است که کودکان کم شنوا توانایی رقابت با کودکان شنوا را به راحتی دارند، اگر معلمی با سعه صدر  و مجرب داشته باشند که با ظرافت های کار با کودکان کم شنوا آشنایی داشته باشد.
برگزاری کلاس های دوره ای توجیهی توسط کارشناسان بروز و آشناسازی معلمین کلید اصلی موفقیت کودکان کم شنوا در بحث آموزش است. رعایت نکاتی ساده از طرف معلم، تفاوت های عمده ای در یادگیری کودک ایجاد میکند، مثل تند حرف نزدن، رو به کلاس حرف زدن طوری که کودک صورت معلم را ببیند . بعضا ممکن است کودک نیاز به نیم ساعت اضافه تر برای تفهیم درس بعد از کلاس داشته باشد.
کمبود معلمین رابط مجرب در آموزش و پرورش معضل اصلی بسیاری از خانواده هاست. مدارس دولتی، بدلیل فضاهای معمولا شلوغ تر، مکان مناسبی برای یادگیری کودک نمی باشد و مدارس غیر انتفاعی معلم رابط ندارند.  
چاپ و توزیع جزواتی برای آشنایی کادر مدرسه با وسایل کمک شنوایی بخصوص برای کودکانی که به تنهایی قادر به حفظ، مراقبت و چک کردن وسیله کمک شنوایی خود نیستند. چه از لحاظ برنامه ریزی، چه از جهت چک کردن باتری و موارد اورژانسی برای مثال خیس شدن دستگاه و ...
توجه ویژه در دروس عملی به کودک کم شنوا و نه محروم کردن او از شرکت در کلاس های عملی مثل آزمایشگاه ها یا بخصوص آمادگی دفاعی برای پسران.
مجهز و موظف بودن معلمین به استفاده از سیستم های کمک کننده مانند دستگاه FM  برای استفاده حداکثری کودک از محیط آموزشی. بعضا دیده شده که خانواده هزینه گزافی برای خرید این سیستم ها پرداخت می کند اما کادر مدرسه از استفاده آن سر باز می زنند.
پیشنهاد میشود که راهکار هایی برای افزایش انگیزه معلم دانش آموزان با نیازهای ویژه در نظر گرفته شود. برای مثال امتیازات ویژه (کمک هزینه مالی، تسهیل دریافت وام ، تخصیص اضافه کاری و ..) برای آن ها در نظر گرفته شود.

 


اقدامات فرهنگی:
خانواده های دانش آموزان با نیازهای ویژه نه تنها تحت فشارهای مالی شدید به دلیل عدم پوشش کامل بیمه در امور درمانی و توانبخشی هستند. بلکه فشارهای روانی بسیاری به واسطه فرهنگ نامناسب بر آن ها تحمیل می شود. از آن جایی که بار فرهنگ سازی جامعه تا حدود زیادی بر دوش معلمین زحمت کش و سیستم آموزش و پرورش کشور است. نیاز به اقدامات فرهنگی در زمینه آشنایی سازی کادر مدرسه، دانش آموزان دیگر، و همچنین والدین آن ها با مسئله کم شنوایی، به شدت احساس میشود.
پیشنهاد میشود کلاس های تفریحی و اردوهایی برگزار شود تا به دیگر کودکان این مسئله تفهمیم شود تا درکی از چگونگی مشکل و بخصوص نحوه مواجهه با وسایل کمک شنوایی و بعضا توجه و مراقبت از آن هنگام تعامل با کودک کم شنوا را در نظر بگیرند.
کودکان کم شنوا بعضا ممکن است اعتماد به نفس کافی در مسائل روزمره را نداشته باشند. توجه ویژه کادر مدرسه میتواند معضلات را تا حدودی کاهش دهد. برای مثال هنگام حضور دانش آموز اخلال گر، یا بیش فعال در کلاس و مشکل تعامل کودکان با هم، به این مسئله توجه شود.

دیگر مسائلی که برای خانواده های کودکان کم شنوا مطرح است:
پوشش کامل بیمه دانش آموزی مختص آسیب های وارد شده به دستگاه ایمپلنت یا سمعک کودک در دوره تحصیل تا کودک به دلیل حوادث از تحصیل بازمانده نشود.
احداث مراکز توان بخشی در مناطق مختلف بر اساس سرانه ی کم شنوایان در آن محل یا حضور کارشناسان مربوطه به صورت پاره وقت در مدارس.
 

کودکان کم شنوا به دلیل ظاهر غلط انداز و سالم خود، نسبت به دیگر دانش آموزان با نیازهای ویژه مورد بی مهری و بی توجهی مسئولین قرار گرفته اند. امید است با تدابیر این مقام محترم ، همه دست اندر کاران برای انجام وظایف آموزش تلفیقی اهتمام لازم را به عمل آورند. و اقدامات موثری، پایه ریزی و برنامه ریزی شود  تا سرمایه های این مملکت از دست نروند. چشم امید بیشمار خانواده های این کودکان در سراسر کشور، به حمایت ها و پشتیبانی های مسئولین از برنامه های این حوزه است.

جمعی از خانواده های کودکان کم شنوا در کل کشور

 

لینک ارسال امضا

ارسال نظر


Scroll to Top