Facebook
instagram
telegram

سومین جشنواره تئاتر بین المللی معلولین "مهرآئین"

کلیه بازیگران تئاتر فوق از هنرجویان کلاس های تئاتر موسسه بوده که دارای حداقل افت شنوائی به میزان شدید تا عمیق بودند . علیرغم همه سختی ها و مشکلاتی هم چون نداشتن فضا و مکان مناسب ، نمایش در تاریخ 86/9/20 در سالن پر ازدحام گلستان پارک لاله تهران اجرا شد و سرانجام در روز اختتامیه موفق به کسب عناوین و رتبه های متعددی توسط هیات داوران ( متشکل از آقایان عزت الله انتظامی ، کمال الدین شفیعی و دکتر قطب الدین صادقی ) گردید.

همچنین این نمایش به عنوان نمایش برگزیده جشنواره معرفی ودر بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر موفق به انجام 3 اجرا در سالن مهر حوزه هنری گردید.

 

رتبه های به دست آمده در سومین جشنواره بین اللملی تئاتر معلولین (مهرآئین):
موسيقي:

رتبه اول: جايزه اين بخش شامل ديپلم افتخار و چهار عدد سكه بهار آزادي به آهنگساز نمايش «زال و سيمرغ» آقاي اتابك وثوقي از تهران اهدا گرديد.

طراحي لباس:

رتبه دوم: جايزه اين بخش شامل ديپلم افتخار و سه عدد سكه بهار آزادي به طراح لباس نمايش «زال و سيمرغ» سركار خانم الهام احمدي از تهران اهدا شد.

نمايشنامه نويسي:

رتبه اول: هيات داوران در اين بخش نيز دو برگزيده داشت؛ الف-‌ جايزه مشترك اين بخش شامل تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و دو عدد سكه بهار آزادي به نويسنده نمايشنامه «زال و سيمرغ» آقاي مهرداد نظام‌آبادي از تهران اهدا شد.

بهترين بازيگر مرد:
بخش ناشنوايان
رتبه دوم: هيات داوران در اين بخش دو برگزيده دارد ب-‌ جايزه مشترك اين بخش شامل ديپلم افتخار و يك و نيم عدد سكه بهار آزادي به بازيگر نمايش «زال و سيمرغ» آقاي بهروز قاسمي از تهران اهدا گرديد.
رتبه اول: جايزه اين بخش شامل تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و چهار عدد سكه بهار آزادي به بازيگر نمايش «زال و سيمرغ» آقاي محمد عظيمي از تهران اهدا شد.

بهترین بازيگر زن:

بخش ناشنوايان

جايزه اين بخش شامل تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و سه عدد سكه بهار آزادي به بازيگر نمايش «زال و سيمرغ» سركار خانم الميرا رشنواد از تهران اهدا گرديد.

كارگرداني:

ب-‌ جايزه مشترك اين بخش شامل تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و سه عدد سكه بهار آزادي به كارگردان نمايش «زال و سيمرغ» آقاي مهرداد نظام‌آبادي از تهران اهدا شد.

نمايش برگزيده:

همچنين اثر برگزيده هيات داوران سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر معلولين «مهرآيين»، نمايش «زال و سيمرغ» است.

سرانجام این تئاتر با همکاری صمیمانه سرکار خانم مائده طهماسبی و گروه موسیقی آقای امین هنرجوبا همکاری آقای احسان ملاقدیم ، آقای امین عبادی و آقای  مجتبی قاسمی در بیست وششمین جشنواره بین المللی فجر به اجرا در آمد. 


 

عوامل اجرایی تئاتر زال و سیمرغ

تهیه کننده : موسسه حمایت از افراد با افت شنوایی

نویسنده و کارگردان  : مهرداد نظام آبادی

دستیار کارگردان : سارا حبیبی

بازیگران :

زهرا آخوندی در نقش :ندیمه

فائقه باغبان شمیرانی در نقش: دایه

مهشید پهلوان در نقش : ندیمه

مریم شاعری در نقش : ندیمه

المیرا رشنواد در نقش : همسر سام و راوی

بهروز قاسمی در نقش : زال و راوی

محمد عظیمی در نقش : سام

مهدی معین در نقش : موبد

طه غنیمی فرد در نقش : پیک

مهرداد سعیدی در نقش : سرباز

رهبر گروه موسیقی ، آهنگساز و تنظیم قطعات ، دف و سه تار ، آواز : یاشار خدائی

با همکاری گروه موسیقی موسسه توانبخشی ولی عصر ، نوازندگان(کم توان ذهنی):

نیما مفرح ، حامد تفضلی ، سعید سررشته داری ، علی بختی ، ابوالفضل حسین قربان.

سرپرست گروه نوازندگان : اتابک وثوقی

طراح دکور و لباس : الهام احمدی

مترجم بروشور : نگار آزاد پور

طراح پوستر و بروشور : سحر سعیدی

 


 

عوامل اجرایی تئاتر  (در بیست وششمین جشنواره بین المللی فجر)

 کارگردان  : سرکار خانم مائده طهماسبی

گروه موسیقی : آقایان امین هنرجو،احسان ملاقدیم ،امین عبادی و مجتبی قاسمی

 


 

خلاصه ای از تئاتر زال و سیمرغ

 سام نريمان، امير زابل و از پهلوانان سر آمد ايران زمين بود اما فرزندي نداشت .
سالها گذشت و خداوند به وي فرزندي داد . كودكي سفيد و سرخ و زيبا رو اما با موهاي سفيد همچون موهاي پيرمردان.
كسي جرات نمي كرد كه اين خبر را به سام برساند ، تا اين‌كه دايه كودك كه زني شيردل بود به نزد سام رفت و گفت : اين روز بر سام فرخنده باشد كه آنچه از خداوند مي خواستي به تو عطا كرد . بيا و فرزندت را ببين كه تمامي اندام او زيبا است و هيچ زشتي در او نخواهي ديد ، تنها همانند آهو موي سفيد دارد .
سام وقتي فرزند را اين‌گونه ديد از جهان نااميد شد و از سرزنش ديگران ترسيد . روي به آسمان كرد و گفت : اي خداي بزرگ من چه گناهي مرتكب شده ام كه بچه اي هم‌چون اهريمن با چشمان سياه و موهاي سفيد داده‌اي . اگر بزرگان اين  بچه را به اين شكل ببينند، چه بگويم؟ همه بر من خواهند خنديد ؛ با اين ننگ چگونه مي توانم در اين ديار زندگي كنم ؟
سام دستور داد كه كودك را از آن سرزمين دور كنند. كودك را بدامن كوه البرز بردند، همان‌جايي كه لانه سيمرغ در آن بود . كودك را آنجا رها كردند و برگشتند.
سيمرغ كودكي شيرخوار بر زمين ديد كه جامه اي به تن نداشت و گرسنه بود.
خداوند مهر كودك را بر دل سيمرغ انداخت و سيمرغ از خوردن بچه گذشت و از آسمان فرود آمد و او را نزد بچه هايش برد.
اما سال‌ها بعد بر اثر ديدن خوابي ، مهر فرزند دردل سام زنده شد و تصميم گرفت به سوي كوه البرز برود.
سيمرغ به پسر سام گفت : همانند دايه اي تو را پروانده ام و نامت را دستان گذاشتم . پدرت به دنبالت آمده و شايسته است كه نزد او برگردي.
جوان كه سخنان سيمرغ را شنيد ، دلش اندوهگين و چشمانش پر از اشك شد . هر چند آدمها را نديده بود ولي از سيمرغ سخن گفتن را آموخته بود . به سيمرغ گفت : آيا از من خسته شده اي ؟، بعد از پرودگار من از تو سپاسگزارم كه در سايه تو همه چيزهاي دشوار براي من راحت شد.
سيمرغ اين‌طور پاسخ داد : پرهايي از بال خود به تو مي‌دهم كه هميشه با آن در سايه امنيت من خواهي بود . اگر بر تو بدي و سختي رسيد ، يكي از پرها را در آتش بيافكن كه همان زمان چون ابرسياهي خواهم آمد و تو را حمايت خواهم كرد .
بدين‌گونه او را راضي كرد و نزد پدر آورد.
پدر چون فرزند برومندش را ديد ، نزد سيمرغ سر فرو آورد و او را سپاس گفت . آنگاه سيمرغ به كوه پر كشيد.
بعد از آن نگاهي به فرزندش انداخت و از ديدن او دلش شاد شد . از فرزندش عذر خواست و از او خواهش كرد كه دل رحم باشد و گذشته را فراموش كند و به آينده اميدوار باشد.سرانجام پدر و پسر هم‌ديگر را در آغوش گرفتند، در سپاه همهمه شادي برخاست و با خوشحالي به سوي ديارشان رهسپار شدند .

 

تصاویر سومین جشنواره تئاتر بین المللی معلولین "مهرآئین"

ارسال نظر


Scroll to Top